Comenius

Εγκρίθηκε από το ΙΚΥ, για την περίοδο 2011 ? 2013, η χρηματοδότηση Ευρωπαϊκού διμερούς προγράμματος Comenius ανάμεσα στο Γυμνάσιο Αρμενίου (ως συντονιστής ανέλαβε η κ. Καρδουλάκη Κυριακή φιλόλογος) και το Πρότυπο/Πειραματικό Λύκειο: Suat Terimer Anadolu Lisesi, της Κωνσταντινούπολης με θέμα: “Crossroads over the Aegean, human soul remains the same, through time and borders” (“Σταυροδρόμια πάνω από το Αιγαίο, η ανθρώπινη ψυχή παραμένει η ίδια χωρίς χωροχρονικά σύνορα”).

Οι μαθητές συγκεντρώνουν υλικό από Ομηρικά Έπη, αρχαία τραγωδία, δημοτικό τραγούδι (Ελληνικό, Τουρκικό, Αλβανικό), ώστε να φανεί ότι η ανθρώπινη ψυχή είναι η ίδια παρά τα χωροχρονικά εμπόδια.

Οι τεθέντες στόχοι είναι οι κάτωθι:

1. Επικοινωνία των μαθητών στη μητρική τους γλώσσα μέσω της συνεργασίας για την συγκέντρωση και  καταγραφή του υλικού παρουσίασης (ομηρικά έπη, αρχαίες τραγωδίες, δημοτικό τραγούδι).
  2. Επικοινωνία σε ξένες γλώσσες: οι μαθητές μας εξασκούνται στα Αγγλικά συνομιλώντας και επικοινωνώντας με τους Τούρκους συμμαθητές/εταίρους τους (SuatTerimerAnadoluLisesi), μέσω Facebook και Skype και με φυσική παρουσία κατά την διάρκεια των αμοιβαίων επισκέψεων. Μέχρι και βασικές επικοινωνιακές φράσεις στα Τουρκικά και Ελληνικά, αποτέλεσαν αντικείμενο αποστήθισης ώστε να υπάρχει θερμότερη επικοινωνία.
  3. Ψηφιακή ικανότητα: η συγκέντρωση του υλικού έγινε από το διαδίκτυο, κατά βάση, η δε καταγραφή έγινε σε PC.
  4. Κοινωνικές ικανότητες και ικανότητες που σχετίζονται με την ιδιότητα του πολίτη: οι μαθητές κατά τη διάρκεια των αμοιβαίων επισκέψεων ανεξαρτητοποιήθηκαν από την οικογένεια και αναγκάστηκαν να διαχειριστούν τον χρόνο και τα χρήματα τους μόνοι τους. Αναγκάστηκαν να σταθούν ως υπεύθυνοι  πρεσβευτές της πατρίδας τους στο εξωτερικό, φερόμενοι με ευγένεια και ωριμότητα.
  5. Πολιτισμική συνείδηση και έκφραση: οι μαθητές διδάχθηκαν και απέδωσαν παραδοσιακούς χορούς και τραγούδια.
  6. Προώθηση της κοινωνικής ένταξης και της ισότητας των φύλων στην εκπαίδευση και κατάρτιση, συμπεριλαμβανομένης της ενσωμάτωσης των μεταναστών: το 30% των μαθητών, που συμμετείχαν στην Ελληνική ομάδα εργασίας είναι Αλβανικής καταγωγής. Το 70% της ομάδας είναι κορίτσια (και μάλιστα το πιο δραστήριο κομμάτι της ομάδας).
  7.  {vsig}gallery/comenius/turkey2012{/vsig}

Posted in Comenius.