Erasmus+ 2017-2019: Atrevete a emprender! (Τόλμησε να επιχειρήσεις!)

Στο διάστημα 2017-2019 το Γυμνάσιο Αρμενίου με Λυκειακές Τάξεις συμμετείχε στο 2ο πρόγραμμα Erasmus+ με εταίρους σχολεία από την Ισπανία, την Ιταλία, την Κροατία, την Πολωνία και την Πορτογαλία. Το πρόγραμμα είχε τίτλο “Atrevete a emprender!” και θέμα του ήταν η νεανική επιχειρηματικότητα.

Οι μαθητές της ομάδας κάθε σχολείου ίδρυσαν τη δική τους επιχείρηση και βιωματικά γνώρισαν την έννοια του επιχειρείν. Οι μαθητές του σχολείου μας ίδρυσαν την εταιρεία “Tierra de Armenio”, παρήγαγαν, συσκεύασαν και διέθεσαν προϊόντα που είχαν ως βάση τους το σιτάρι, βασικό προϊόν της περιοχής μας.

Κορύφωση του προγράμματος ήταν η συμμετοχή όλων των ομάδων στη Διεθνή Έκθεση διάθεσης των προϊόντων των επιχειρήσεων των σχολείων-εταίρων στο Hellin της Ισπανίας, τον Απρίλιο του 2019.

[featured_gallery gallery_id=”1161″]

[featured_gallery gallery_id=”1197″]

[featured_gallery gallery_id=”1230″]

Posted in Erasmus+ and tagged , .