Υποστήριξη Πιστοποίησης για την απόκτηση Κρατικού Πιστοποιητικού Πληροφορικής

Oι μαθητές/μαθήτριες της Γ’ τάξης Γυμνασίου που ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν το τμήμα Υποστήριξης Πιστοποίησης για την απόκτηση του Κρατικού Πιστοποιητικού Πληροφορικής πρέπει να συμπληρώσουν τη σχετική Δήλωση Ενδιαφέροντος την οποία πρέπει να καταθέσουν στη Διεύθυνση του σχολείου μέχρι τη Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 2020.

Με τον όρο Υποστήριξη Πιστοποίησης για την απόκτηση Κρατικού Πιστοποιητικού Πληροφορικής νοείται η προαιρετική παρακολούθηση από τον μαθητή/τρια της Γ΄ Γυμνασίου ενός αυτοτελούς υποστηρικτικού προγράμματος διδασκαλίας στο μάθημα της Πληροφορικής, διάρκειας 45 ωρών διδασκαλίας, προκειμένου να προετοιμαστεί για Εξετάσεις Κρατικού Πιστοποιητικού Πληροφορικής.

Στο τμήμα Υποστήριξης Πιστοποίησης συμμετέχουν 5 κατ’ελάχιστον μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου που επιθυμούν να προετοιμαστούν για εξετάσεις απόκτησης του Κρατικού Πιστοποιητικού Πληροφορικής.

Σκοπός του Τμήματος Υποστήριξης Πιστοποίησης του Κρατικού Πιστοποιητικού Πληροφορικής είναι η απόκτηση ψηφιακών δεξιοτήτων των μαθητών, ώστε να επιτυγχάνουν την πιστοποίηση και αναγνώριση των ψηφιακών τους δεξιοτήτων για περαιτέρω μάθηση και εργασία.

Επισυναπτόμενα έγγραφα
Δήλωση ενδιαφέροντος
Υπουργική Απόφαση

Posted in Χωρίς κατηγορία and tagged , , , .