Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Γεντί Κουλέ

Εκπαιδευτική επίσκεψη  στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων  που αφορά τους Παραδοσιακούς οικισμούς πραγματοποίησαν οι μαθητές των Λυκειακών Τάξεων του σχολείου μας. Υπεύθυνη του προγράμματος ήταν η φιλόλογος κ. Βασιλική Μιχαλούλη η οποία υλοποίησε και άλλες σχετικές με το θέμα δράσεις  και ειδικά workgroups. Το πρόγραμμα περιελάμβανε επίσκεψη στην Άνω Πόλη της Θεσσαλονίκης, πρότυπο παραδοσιακού και διατηρητέου οικισμού. Επίσης, οι μαθητές επισκέφθηκαν το κάστρο του Γεντί Κουλέ και ενημερώθηκαν για την ιστορική διαδρομή του κάστρου από την Βυζαντινή ως και τη σύγχρονη εποχή, κατά την οποία χρησιμοποιήθηκε ως  χώρος φυλάκισης και μαρτυρίου.

Η κ. Μιχαλούλη συνέλεξε συμβατικό και ηλεκτρονικό υλικό το οποίο επεξεργάστηκε με τους μαθητές και  θα χρησιμοποιηθεί και σε μελλοντικές δράσεις  του σχολείου.

Posted in Επισκέψεις.