Το Γυμνάσιο-Λύκειο Αρμενίου τιμά τα θύματα του Ολοκαυτώματος

Το Γυμνάσιο-Λύκειο Αρμενίου τίμησε τη σημερινή Διεθνή Ημέρα Μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος. Αρχικά, οι μαθητές/ριες παρακολούθησαν ενημερωτικό βίντεο που εξιστορεί την πορεία προς την Τελική Λύση και το Ολοκαύτωμα που ενορχήστρωσε το ναζιστικό καθεστώς της Γερμανίας.

Στη συνέχεια ακολούθησε διαδικτυακή συνάντηση των μαθητών/ριών με τη συγγραφέα Μπέττυ Μαγρίζου, η οποία αναφέρθηκε τόσο στην προσωπική της σχέση με το Ολοκαύτωμα, καθώς μέλη της οικογένειάς της χάθηκαν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης, όσο και στο πλούσιο λογοτεχνικό της έργο και στο πόσο αυτό επηρεάστηκε από το συγκεκριμένο ιστορικό γεγονός. Ήταν ένα βιωματικό μάθημα ιστορίας, γιατί η μνήμη πρέπει να παραμένει ζωντανή και να παλεύει ενάντια σε κάθε προσπάθεια άρνησης ή παραποίησης της ιστορίας, ώστε να διασφαλιστεί το Ποτέ Ξανά!

Posted in Εκδηλώσεις.