Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Λιτόχωρο

Οι μαθητές των Λυκειακών Τάξεων του Αρμενίου πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Λιτόχωρο με τις καθηγήτριες του σχολείου κ.κ. Μαρία Σαμπάνη, Σίλια Μιχαλούλη, Βίκυ Σλούτσα και Μ. Τασούλα.

Αρχικά, οι εκπαιδευτικοί με τους μαθητές επισκέφτηκαν και περιηγήθηκαν στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ολύμπου όπου ενημερώθηκαν για την βιοποικιλότητα του βουνού των Θεών από τον κ. Σάββα Βασιλειάδη. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στο φιλόξενο χώρο του Κέντρου και πραγματοποίησαν εικονική ανάβαση στο ψηλότερο βουνό της Ελλάδας, μια μοναδική εμπειρία.

Το δεύτερο σκέλος της επίσκεψης στο Λιτόχωρο, αφορούσε διδακτική επίσκεψη στο Λύκειο Λιτοχώρου, όπου μαθητές και εκπαιδευτικοί των δύο σχολείων συναντήθηκαν και συνεργάστηκαν. Στο πλαίσιο του προγράμματος δράσης “Μαθηματικά και Φιλοσοφία” με συντονίστριες τις κ.κ Μαρία Σαμπάνη (ΓΕΛ Αρμενίου) και Κατερίνα Καλιακούδα (ΓΕΛ Λιτοχώρου), οι μαθητές παρουσίασαν την πρόοδό τους στο κοινό τους πόνημα.

Posted in Χωρίς κατηγορία.