7 Οκτωβρίου: Ημέρα αντιφασιστικής δράσης

Σήμερα 7 Οκτωβρίου 2021 συμπληρώνεται ένας χρόνος από την καταδίκη της εγκληματικής ναζιστικής οργάνωσης της Χρυσής Αυγής. Και παρόλο που η ηγεσία και τα στελέχη της έχουν οδηγηθεί στις φυλακές, το φαινόμενο του νεοναζισμού και του φασισμού είναι ακόμη εδώ.

Μας το θύμισαν με το χειρότερο τρόπο οι επιθέσεις ναζιστικών ομάδων εναντίον μελών φοιτητικών συλλόγων που μοιράζαν προκηρύξεις για την επέτειο 8 χρόνων από τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα. Επιθέσεις οι οποίες ξεκίνησαν μέσα από σχολεία στη Σταυρούπολη και στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης.

Με αφορμή αυτά τα γεγονότα αλλά και την προτροπή της ΟΛΜΕ για αντιφαστικές δράσεις στα σχολεία, οι μαθητές και μαθήτριες των Λυκειακών Τάξεων του σχολείου μας παρακολούθησαν το ντοκιμαντέρ του δημοσιογράφου Τάσου Κούλογλου, “Νεοναζί: Το Ολοκαύτωμα της Μνήμης”.

Στο «Ολοκαύτωμα της Μνήμης» οι επιζώντες των ναζιστικών θηριωδιών σε Καλάβρυτα, Δίστομο και Χορτιάτη αλλά και Εβραίοι της Θεσσαλονίκης που οδηγήθηκαν στο Άουσβιτς περιγράφουν τα όσα έζησαν, οι μαθητές του Λυκείου του Διστόμου «εκθέτουν» τα ΜΜΕ που εξέθεσαν το χωριό τους παρουσιάζοντας το εσφαλμένα να έχει ψηφίσει τους πολιτικούς απογόνους των δολοφόνων των συγγενών τους και ο γιος του διαβόητου Ξενοφώντα Γιοσμά, μέλος της Χρυσής Αυγής σήμερα υποστηρίζει ότι ο Χίτλερ «αναγκάστηκε να κάνει τον πόλεμο» και άλλα πολλά που αποδεικνύουν τη στενή σχέση της Χρυσής Αυγής με τον ναζισμό…

Περιγραφή:

Μια μέρα μετά τις εκλογές του 2012, η είδηση κάνει τον γύρο των τηλεοπτικών σταθμών: η Χρυσή Αυγή έλαβε 1.000 ψήφους στα μαρτυρικά Καλάβρυτα και Δίστομο. Δυο πόλεις που σημαδεύτηκαν από τη ναζιστική θηριωδία, παρουσιάζονται να νομιμοποιούν με την ψήφο τους, τους «πολιτικούς απογόνους» των δολοφόνων τους, σύμφωνα με τα ΜΜΕ. Τις αμέσως επόμενες μέρες, στην ερώτηση αν είναι νεοναζί και σχετίζονται με τον Χίτλερ, οι εκπρόσωποι της Χρυσής Αυγής απαντούν: «οι δημότες στα Καλάβρυτα και το Δίστομο απάντησαν ήδη, με την ψήφο τους».

Η ιστορική μνήμη έχει εξασθενίσει ή πρόκειται για μια κατασκευασμένη είδηση; Μπορεί να προχωρήσει προς τα μπρος, μια χώρα που δεν γνωρίζει το παρελθόν της; Η απάντηση αλλά και η ιστορική αλήθεια βρίσκεται στο Λύκειο του Διστόμου.

Ένα ντοκιμαντέρ μέσα στο ντοκιμαντέρ, για την μνήμη και την λήθη.

Posted in Εκδηλώσεις and tagged , , .