Απονομή Εθνικής Ετικέτας Ποιότητας για πρόγραμμα eTwinning

Το Γυμνάσιο-Λύκειο Aρμενίου, το οποίο τα τελευταία χρόνια έχει παρουσιάσει έντονη δραστηριότητα στην υλοποίηση ευρωπαϊκών προγραμμάτων, κέρδισε την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας που απονέμει η Εθνική Επιτροπή Υποστήριξης προγραμμάτων eTwinning που διακρίνονται για την πρωτοτυπία τους και το βαθμό επίτευξης συνεργασίας μεταξύ σχολείων της ΕΕ.e1d9c6a3453ebabbc425545738801dac_XL

Τα προγράμματα eTwinning εντάσσονται στο ευρύτερο πλαίσιο των προγραμμάτων Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης, τα οποία προωθούν τη συνεργασία μεταξύ των σχολείων της Ευρώπης. Το σχολείο υλοποίησε πρόγραμμα σχετικά με αρχαίες ελληνικές και ρωμαϊκές συνταγές σε συνεργασία με το σχολείο του Hellin της Ισπανίας, με τον τίτλο “Bridging past and present by cooking”.

Υπεύθυνος υλοποίησης του προγράμματος ήταν ο φιλόλογος Δημήτρης Σακελλαρίου, ενώ στο πρόγραμμα συμμετείχαν μαθητές της Β? τάξης (Βασίλης Καλτσογιάννης, Βασίλης Καραμήτρος, Αντώνης Κάρρος, Χρύσα Μιχοπούλου, Βάιος Μπαλιάκος, Αριστείδης Νάχαμος, Νίκος Νταλούσιος, Μαρία Νταλούσιου) και της Γ? τάξης (Άννα Γκουντινάκου, Μαρία Ηλιοπούλου, Καλλιόπη Κωστοπούλου, Κώστας Κολοβός, Γεωργία Μπακαλοπούλου, Φώτης Μπαλασίνας, Νικολέτα Οικονόμου, Νίκος Φούγγος) του Γυμνασίου Αρμενίου.

Η επιτυχημένη συνεργασία των 2 σχολείων θα συνεχιστεί, καθώς τώρα θα λάβουν και την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας, ενώ την επόμενη χρονιά θα διεκδικήσουν το Ευρωπαϊκό Βραβείο eTwinning και θα υποβάλουν πρόταση για από κοινού υλοποίηση προγράμματος ανταλλαγής Erasmus+.

Posted in eTwinning.