Ηλεκτρονική υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου 2021

Εκδόθηκε η εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας για την ηλεκτρονική υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου των υποψηφίων στις πανελλαδικές εξετάσεις 2021.

Στάδια της διαδικασίας υποβολής ηλεκτρονικού μηχανογραφικού δελτίου

• Από την 19 Ιουλίου 2021 και μέχρι την 28 Ιουλίου 2021 και ώρα 24:00, οι υποψήφιοι για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση μπορούν να εισέρχονται στην εφαρμογή michanografiko.it.minedu.gov.gr με τον κωδικό υποψηφίου και τον κωδικό πρόσβασης που τους έχει αποδοθεί από το σχολείο για να σημπληρώσουν και υποβάλλουν ηλεκτρονικά το μηχανογραφικό δελτίο με τις προτιμήσεις τους.
  • Οι υποψήφιοι μπορούν μέχρι και τη λήξη της προθεσμίας να αποθηκεύουν ηλεκτρονικά προσωρινό μηχανογραφικό δελτίο όσες φορές επιθυμούν. Όταν καταλήξουν στην τελική σειρά προτιμήσεων των σχολών/τμήματων θα προχωρήσουν σε οριστικοποίηση του μηχανογραφικού και θα τους αποδοθεί μοναδικός αριθμός πρωτοκόλλου.
  • Επίσης, η εφαρμογή θα εμφανίζει στον υποψήφιο μόνο τα τμήματα στα οποία έχουν ξεπεράσει την ελάχιστη βάση εισαγωγής. Οι υποψήφιοι που έχουν μικρότερο μέσο όρο βαθμολογίας από την μικρότερη ελάχιστη βάση εισαγωγής (80% του μέσου όρου των υποψηφίων του επιστημονικού πεδίου) δε θα μπορούν να υποβάλλουν καθόλου μηχανογραφικό δελτίο.
  • Κάθε μαθητής/μαθήτρια μπορεί να υποβάλλει παράλληλο μηχανογραφικό δελτίο για εισαγωγή σε Δημόσιο ΙΕΚ (ΔΙΕΚ).

Για την υποστήριξη της υποβολής του Μηχανογραφικού Δελτίου, το σχολείο εκτός από τις προγραμματισμένες εφημερίες (Τρίτη 20/7 και Τρίτη 27/7) θα λειτουργήσει επιπλέον την Τετάρτη 21/7 και την Τετάρτη 28/7, τελευταία ημέρα υποβολής του μηχανογραφικού δελτίου.

Posted in Χωρίς κατηγορία and tagged , , , .