Οδηγίες προς υποψήφιους Πανελλαδικών Εξετάσεων

Αγαπητέ μαθητή, αγαπητή μαθήτρια

Σε ενημερώνουμε για τις οδηγίες που πρέπει να ακολουθήσεις τις ημέρες των πανελλαδικών εξετάσεων και εφιστούμε την προσοχή σου στην πιστή τήρησή τους:

Τι ώρα πρέπει να προσέλθεις στο εξεταστικό κέντρο.

Η ώρα προσέλευσης για τη Δευτέρα 15 Ιουνίου 2020 είναι η 7.30 πμ. Τις υπόλοιπες ημέρες εξέτασης, είναι 7.45 πμ. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μετά την πάροδο της καθορισμένης ώρας, δεν επιτρέπεται σε κανέναν η είσοδος.

Τα λεωφορεία περνάνε από όλα τα χωριά των υποψηφίων κανονικά και θα φτάνουν στις 7.45 π.μ. στο χώρο του σχολείου, κάθε ημέρα εξέτασης.

Απαγορεύεται η είσοδος στο εξεταστικό κέντρο σε άπαντες πλην των υποψηφίων, των μελών της Λυκειακής Επιτροπής και των επιτηρητών.

Τι θα πρέπει να έχεις μαζί σου την ημέρα της εξέτασης.

• Ταυτότητα ή Διαβατήριο
  • Δελτίο Εξεταζόμενου Υποψηφίου
  • Δύο στυλό διαρκείας χρώματος μπλε ή μαύρο
  • Μία γομολάστιχα που να σβήνει στυλό
  • Μολύβι, χάρακα και διαβήτη, για τα μαθήματα που πιθανά να χρειαστεί.
  • Νερό ή/και χυμός
  • Ρολόι απλό (όχι smartwatch), αν νομίζεις ότι το χρειάζεσαι.

Τι δεν επιτρέπεται να έχεις μαζί σου μέσα στην αίθουσα την ημέρα της εξέτασης.

• Κινητό τηλέφωνο ή όποια άλλη έξυπνη συσκευή (smartwatch, ακόμη και mp3 player). Aν τυχόν το έχεις μαζί σου θα πρέπει να τα παραδώσεις στη Λυκειακή Επιτροπή Εξετάσεων, πριν την είσοδο σου στην αίθουσα και να υπογράψεις σχετικό έγγραφο παράδοσης. ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν οι επιτηρητές εντοπίσουν κάποια τέτοια συσκευή – ακόμη και απενεργοποιημένη, είναι υποχρεωμένοι να μηδενίσουν το γραπτό σου και κατά συνέπεια να ακυρωθείς από τη διαδικασία των Πανελλαδικών Εξετάσεων.
  • Σημειώσεις, βιβλία και οτιδήποτε σχετικό με την εξέταση.

Σου ευχόμαστε καλή επιτυχία και καλή δύναμη.

Οδηγίες-προς-υποψήφιους-Πανελλαδικών

Posted in Χωρίς κατηγορία and tagged , , .